A PET palack tipikusan az a dolog, ami egy darabig gyűlik, majd - jó esetben - a szelektív hulladékgyűjtőben végzi. Aztán szintén jó esetben kiválogatásra majd újra feldolgozásra kerül. Ám mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy minél kevesebb ilyen hulladék keletkezzen, ha kicsit más szemmel nézünk eme műanyag termékre. Hiszen - sokan megmutatták már - számos módja van annak, hogy eredeti funkcióját vesztve is hasznos maradjon. Vagy ha nem is annyira hasznos, de legalább dekoratív. Mint ez a nyaklánc, amiben egy PET palack darabjait keltettem új életre.
Amire szükségem volt hozzá
- PET palack
- közepes szemű ezüstszínű ékszerlánc
- szerelő karika
- hurkos végű szerelőpálca
- nyaklánc kapocs
- üvegfesték (én oldószeres alapút választottam)
- kisebb gyöngyök
- szerszámok: fogók, olló, zsákvarrótű, ecset
- teamécses
Ahogy készült
Feldaraboltam a Pet palackot (az alját félretettem egy későbbi projekthez). A középső legszélesebb részéből kisebb-nagyobb négyzeteket vágtam ki, amiket azután lekerekítettem. Nem ügyeltem a szabályosságra, hiszen ennek a nyakláncnak pont nem az a lényege, na meg úgyis változik a forma a melegítés során.
Fogóval megfogtam az egyes darabokat, majd gyertya lángja fölé tartottam őket. Így kicsit deformálódtak, és a szélük is elvesztette élességét. Fontos! Valóban a gyertya lángja fölé tartsuk, s ne bele a lángba. Nem árt, ha a kezünkre is vigyázunk.
Ezután alkoholos filctollal egy pici pöttyöt rajzolva bejelöltem a lyukak helyét, majd zsákvarrótűt forrósítottam a gyertya lángjánál, s azzal szúrtam át az egyes darabokat. Nem árt, ha elég közel van a széléhez a lyuk, de vigyázzunk, ne szakadjon át.
Ezután jött a festés. Ecsettel, de inkább pontozgatva mint ecsetvonásokat húzva üvegfestékkel beszíneztem a homorú felüket. Nem baj, ha foltos, sőt, annál izgalmasabb. Majd hagytam teljesen megszáradni. (A száradáshoz kell pár óra.) Fontos! Ha már befestettük, ne tartsuk láng fölé, még akkor sem, ha nem vagyunk teljesen elégedettek a formájukkal, mert az üvegfestékek gyúlékonyak.
Már csak a szerelés volt hátra. Ahogy próbálgattam, úgy éreztem, valami még hiányzik. Azután eszembe jutott, hogy kéne még egy szín, ezért előkerestem ezeket a 3 mm-es türkiz színű gyöngyöket, s így már teljes lett a kép.
A kis gyöngyökbe szerelőpálcát szúrtam, kb. 1-1,5 cm-rel a gyöngy fölött levágtam, majd hurkot hajlítottam belőle. Így most a kicsi gyöngy mindkét végén hurok volt. A PET palack "gyöngyeimbe" szerelőkarikát tettem, ebbe akasztottam bele a kicsi gyöngy egyik végén lévő hurkot.
Végül sorba rendeztem a nagy kék műanyagjaimat, s a rajtuk lévő kicsi gyöngy másik oldalán található hurkot beleakasztottam a láncba, majd összezártam a hurkot. A közepéből indulva minden negyedik láncszembe akasztottam. Végül méretre vágtam a lánc két végét, s rászereltem a kapcsot.
Ezzel kész is lett a "mű". Nagyon beleszerettem, úgyhogy biztos vagyok benne, hogy születnek még testvérei.
Figyelmedbe ajánlom:
DIY nyaklánc vidám pomponokból
Ha tetszett a cikk, kövesd Facebook oldalamat is, ahol még több ötlet, inspiráció vár.